4 Ekim 2012 Perşembe

Garmin Nabız Bantı Çalışmıyorsa

Bundan yaklaşık 1 ay önce durup dururken Garmin saatimin nabız bantı çalışmamaya başladı. 2 yıldan uzun süredir Garmin nabız bantı kullanıyorum, dolayısı ile başıma 1-2 defa daha buna benzer sorunlar geldi. Öncekilerdeki sebebin pilin bitmesi olduğu ortaya çıkmış ve pilini değiştirince bant tekrar çalışmaya başlamıştı.

Bu kez de pili değiştirdim. Taktığım yeni pilin çalıştığını da başka bir alete takarak kesinleştirdim. Bantı ıslatıp menü içinden birkaç kere "restart scan" seçeneğini seçmeme rağmen bu kez bant çalışmamakta ısrar etti. Acaba saatin kendisinde bir problem mi oldu diye düşünmeye başladım. Fakat yedekte tuttuğum başka bir nabız bantım vardı, onu denedim ve saat hemen gördü. Bunun üzerine internette oldukça araştırdım, her yerde yaptığım şeylerin aynısı öneriliyordu. Bir yerde pil yuvasındaki altın renkli kontağın bazen zamanla eğildiğini ve pile temas etmez hale geldiği söyleniyordu. Ona da baktım ama bendeki sorun o da değildi. Sonunda herhalde bantın ömrü bu kadarmış diyerek yenilgiyi kabullendim.


Birkaç gün önce konu yine aklıma geldi, çöpe atmadan önce biraz daha araştırmaya karar verdim. Garmin forumlarında aynı şey başına gelmiş biri daha önce rastlamadığım bir şey öneriyordu: Bantın içindeki pili çıkarıp TERS olarak taktıktan sonra 5-10 saniye kadar bu şekilde tutmayı. Böylece bantın kendisini resetleyeceğini söylüyordu. Bunu deneyen ve bozuk sandıkları aletleri tekrar çalışmaya başlayan birkaç kişinin mesajını da gördükten sonra hemen aynı şeyi denedim ve gerçekten de bant bir anda çalışmaya başladı.

Eğer uzun süredir kullandığınız veya sıfır olarak aldığınız Garmin nabız bantı çalışmıyorsa şunları deneyebilirsiniz:
 • Bantın kontak noktalarının temiz, nemli/ıslak olduğundan ve gögsünüze iyi oturduğundan emin olun. 
 • Çalıştığına emin olduğunuz yeni bir pil takın.
 • Garmin saatin menüsü içinde "restart scan" diyerek birkaç kez yeniden eşleştirme yapmayı deneyin.
 • Pili çıkarıp TERS olarak takın ve 10 saniye o şekilde tutarak resetlenmesini sağlayın. 
 • Bunların hiçbiri işe yaramadıysa son çare olarak pil yuvası içinde pile dokunması gereken altın renkli kontağın gerçekten pile temas edip etmediğini kontrol edin. 

Bunların hepsini denediğinizden eminseniz, artik sanırım gönül rahatlığıyla çöpe atabilirsiniz. Bol Şans!

15 yorum:

 1. Bu son derece faydalı bilgiler için teşekkürler.
  çalışmıyorsa çöpe atmadan bana ulaştırın.
  çöpe atılmamış cihazdan umut kesilmez.
  aynı çıkmamış candan kesilmezdeki gibi...
  Direnç Azaz :)

  YanıtlaSil
 2. Çok çok teşekkürler.. Paylaşımınız sayesinde kurtardım nabız bantımı..

  YanıtlaSil
 3. çalışmayan HRM'de denedim. Gerçekten çalıştı. teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. 1,5 yıldır atıl durumda duran HRM son bir şans daha vereyim dedim. Araştırma yaparken yazınıza denk geldim. (yurt dışı formlarda da bir şey bulamamıştım).
  Ve sonuç.....Geri kazanılan bir HRM.
  Çok teşekkür ederim.
  Emre TUNCER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok iyi haber, işe yaradığına memnun oldum.

   Sil
 5. Çok teşekkür ederim bu bilgiden dolayı gerçekten pilin altındaki uçları yukarı kaldırdım ve de pile ters taktım oldu.

  YanıtlaSil
 6. Garmin nabız bandım 3 gün önce bir anda durdu. Pil değiştirmeme rağmen maalesef düzelmedi. Bu yöntemi izleyerek tekrar çalışır hale getirdim. Desteğin için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Umudu kesmiştim pili ters takınca düzeldi sayenizde. paylaşım için çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, memnun oldum. 9 yıl sonra hala işe yaradığını duymak çok güzel.

   Sil
 8. Ben de bunu okuduktan sonra yaptım. Teşekkürler... Okuyalım arkadaşlar herşeyi!

  YanıtlaSil
 9. benim de bozulmuş hepsini denedim ama olmadı . Saatimi değiştirmiştim eskisi garmin 935 di. Yeni saatim Fenix 6x pro ama maalesef bağlanmıyor.

  YanıtlaSil
 10. Sayende bende pili ters takarak nabız bandını çalışır hale getirdim.Çok teşekkür ederim internetin derinliklerindeki bir kahraman gibisin.Bu bilgi hiç bir yerde yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, bir bantın daha ölümden döndüğünü duymak harika:) Keyifli antrenmanlar.

   Sil
 11. Aykut Bey Merhaba,
  Benim sorunuma çare olacak bilmiyorum ama deneyeceğim. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
  Benim de sorunum;
  Garmin 920XT kullanıyorum. Eşim de bisiklet saatini kullanıyor. Evde yer alan 2 nabız bandı da bisiklet saatinde çalışırken , saatte ölçüm yapmıyor. Yapınca da yanlış ölçüyor. İkisinin de pilini değiştirdik. Bu hata yaklaşık 1 haftadır var. Saatten çok memnunum değiştirmek istemiyorum

  YanıtlaSil